Skip to main content

Meditasyon

Meditasyon zihniniz için bir egzersiz, bir tür derin düşünme uygulamasıdır. Bu egzersiz, uyguladığınız meditasyon yöntemine bağlı olarak farklı şekiller alır, ancak genel olarak gevşeme, dinginlik, içeriye bakma, farkındalık ve odaklanmayı içerir. Zihninizi anlamanın, egzersiz yapmanın ve keşfetmenin bir yoludur. Deneyimlerinizi ve duygularınızı yansıtmak, motivasyon eksikliğiniz olduğunda hedeflerinize atıfta bulunarak pratiğinizi canlandırmak ve ne kadar yol kat ettiğinizi kendinize hatırlatmak için bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Meditasyon, sürdürülebilir ve gönüllülük esaslı bir dikkat uygulamasıdır. Zihnin yapısı gereği bir düşünceden diğerine atlatması yerine istikrarlı ve sürdürülebilir olması için zihni meditasyon ile eğitebiliriz. Ve bu sürekli dikkat, yoğun acı, zevk veya tehlike gibi deneyimler sırasında ortaya çıkabilecek istemsiz dikkatin aksine, bilinçli bir dikkattir.

Meditasyon yoluyla dikkatimizi yönlendirme ve sürdürme yeteneği, yaşamdaki hedeflerimize ulaşmamızda bizi destekleyebilecek ve bu süreçte bizi daha bilinçli, daha mutlu ve daha sağlıklı hale getirebilecek son derece değerli bir beceridir. Meditasyon, 1967’den beri 250’den fazla bağımsız araştırma enstitüsü tarafından 1500’den fazla klinik çalışmada incelenmiştir. Sonuçlar, diğer birçok faydasının yanı sıra stresi, depresyonu ve hatta kronik ağrıyı azaltırken dikkati, hafızayı, yaratıcılığı, empatiyi ve iradeyi geliştirdiğini gösteriyor.

Doğu’da meditasyon yapanlar, binlerce yıldır meditasyonun etkilerini yüksek teknolojili aletlerle değil, ölçüt olarak kendi zihinsel, fiziksel ve ruhsal iyileşmeleriyle gözlemliyor. Meditasyon öğretileri, Doğu kültürlerinde o kadar saygı görüyor ki, antik çağlardan günümüze aktarıldılar.

Meditasyonun belki de en büyük yararı, günlük streslerle daha iyi başa çıkmamıza nasıl yardımcı olduğudur. Hayatın zorlaştığı zamanlarda kendimize ve başkalarına karşı daha sakin, dikkatli ve şefkatli olmayı sürdürme yeteneği derin bir değişimdir. Meditasyon, büyük veya küçük rahatsızlıklarımıza, endişelerimize, ruh hali değişimlerimize ve içimizde sürekli devam eden diyaloğa alışılmış bir şekilde tepki vermek yerine, bizi şimdiki anın canlandırıcı gerçekliğine ve acı çekmenin bir seçim olduğunu bildiğimiz kendimize dair derin bir farkındalığa getirir.

Meditasyonun diğer tarafı, kolay olmadığı gerçeğidir! Sabahları kalkıp meditasyon yapmak, gerçekten içinizde ne olduğuna bakmak ve anın özgürlüğüne ve netliğine geri dönmek için mücadele eden zihnin, bağımlılık yapıcı kalıbını değiştirmek zor olabilir. Yine de, meditasyona harcadığınız sıkı çalışma, size fazlasıyla geri dönecektir. Hayatın çalkantılı sularında ustaca dolaşabilen berrak bir zihne sahip olmak paha biçilemez!

Mindfulness (Farkındalık)

Photo by Wonderlane on Unsplash

Mindfulness, dikkat nesnesinin şimdiki anın deneyimi olduğu ve bu deneyimin herhangi bir şekilde direnmeye, kavramaya, analiz etmeye veya değiştirmeye çalışmadan basitçe gözlemlendiği bir meditasyon türüdür. Modern tıp bilimi alanında Mindfulness’in en büyük savunucularından biri olan Jon Kabat-Zinn’in sözleriyle:

“Mindfulness, belirli bir şekilde, bilerek, şu anda ve yargısız bir şekilde belirli bir yöne dikkatini vermek anlamına gelir.”

~ Jon Kabat-Zinn

Mindfulness sadece şimdinin farkındalığı olduğundan, hayatımızın her anında ve herhangi bir aktivitenin ortasında (köpeğinizi gezdirirken, yemek pişirirken veya sohbet ettiğiniz bir an gibi) uygulanabilir. Ne zaman takıntılı düşüncelerimizi bırakıp şimdiki deneyimlerimizin farkındalığına geri dönsek, farkındalığı o zaman uyguladığımızı söyleyebiliriz.

Mindfulness her zaman, her yerde uygulanabilir olsa da, Mindfulness desteği alırken bunu daha az dikkat dağıtıcının olduğu yapılandırılmış bir meditasyon seansında yapmak en iyisidir. Meditasyon seansları oturarak, yürüyerek, esneyerek veya uzanarak yapılabilir.

Düzenli Mindfulness uygulamasıyla, günümüzün çeşitli aktivitelerinin ortasında bilinçli olarak yargılayıcı olmayan dikkate geçmek daha kolay hale gelir. Zamanla, farkındalık doğal hale gelir ve kendiliğinden ortaya çıkmaya başlar böylece şimdiki anın bolluğu, zengin bir şekilde ödüllendirici bir yaşam biçimi haline gelir.

Mindfulness meditasyonu, aynı zamanda hem Farkındalık Temelli Stres Azaltmayı (Mindfulness Based Stress Relief) hem de Farkındalık Temelli Bilişsel Terapiyi (Mindfulness Based Cognitive Therapy) içerir. Mindfulness, depresyon gibi farklı sorunları hedef alabilir, bu da odak noktasının uygulamadan uygulamaya farklı olabileceği anlamına gelir. Genel olarak, şu anın farkında olma ve şu anın içinde olma ve kendinize açık olma, kendinizin farkında olma ve kendinizi kabul etme durumunu içerir.

Meditasyon ve Mindfulness’in Faydaları

  • Depresyonu Azaltır – Farkındalık meditasyonu depresyon belirtilerini azaltır.
  • Anksiyete ve Duygudurum Bozukluklarını Düzenler – Duygudurum ve kaygı bozuklukları üzerinde olumlu etkisi vardır. Belirtilerini azaltır.
  • Empatiyi Arttırır
  • Duyguları ve İnsan İlişkilerini Olumlu Yönde Destekler
  • Öz Farkındalığı ve Otokontrolü Geliştirir
  • Duygusal Zeka ve Dayanıklılığı Arttırır
  • Strese Duyarlılığı Azaltır
  • Yaşlanmayı Yavaşlatır
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  • Psikolojik Stres Belirtilerini Azaltır